Таг

DSLR

regular

“Разговори За фотографцките работи”

Сакам да направам мала промена во овој мал серијал на совети и трикови со тоа што ќе воведам кратки разговори со истакнати македонски фотографи. Како за почеток ќе започнам со свадбена фотографија, стил на фотографија кој наизглед е едноставен, но суштински комплициран. Нема шанси за повторување на моменот и нема голем простор за грешки. За почеток мразот го кршам со еден најистакнатите македонски свадбени фотографи, Кокан Палашев.

regular

Домашно мини фото студио

Фотографијата не мора да биде поврзана само со фенси гаџети и фенси технологија иако така е позабавно. Фотографијата треба да биде начин да направиш нешто со тоа што е околу тебе, визуелно да ја раскажеш приказната или да продадеш некој производ. Еве неколку совети за како да си направите едно мини домашно студио на мал буџет.

regular

Фотки на неделата

 

Недела, генерално гледано ден за одмор, опуштање и прилично здодевен ден. Но, не за мене, ова е денот кога уживам, кога си гледам фотографии и размислувам што ако ? Ама нема што ако бидејќи не сум бил таму. Веќе завршува и втората недела во 2017, празниците скоро и да поминаа но сеуште трае тоа расположение. Овој пат имав прилично тешка задача да одберам фотографии, бидејќи секојдневно има се подобри и поинтересни фотографии. Но, не значи ако вашата фотка не се нашла во ова издание дека нема да се најде во наредното, следете не редовно, користете го нашиот хаштаг #instagraphytk и добивајте инспирација. Уживајте во мојот избор на фотки за оваа недела.

regular

“За фотографцките работи“ дел 2

Доаѓа време кога потребно е да се вратиме на основите, корените, почетоците, како и да сакате кажете. Знам, одамна ме немаше, работни обврски, проекти итн итн. Ова е дел од серијалот “За фотографцките работи“. Нешто што навистина ми се допаѓа на моменти е фактот што денес веќе просечен dslr е се повеќе достапен за широката маса, во смисла да може да си го дозволи да го поседува, од Канон па се до Пентакс ( да да сеуште постојат).

regular

ИНСТАГРАМЏИИ – ИНТЕРВЈУ СО @tonchevsky

Денес ви го претставуваме младиот Милош од Куманово, односно  како што можете да го најдете на инстаграм, @tonchevsky . Тој за себе вели користењето на фотоапаратот му помага да најде интересен детал со кој ќе го замрзне моментот и ќе го претстави на сопствен начин на гледачите, за повеќе прочитајте подолу.

regular

ИНСТАГРАМЏИИ – ИНТЕРВЈУ СО JANAKIEVD

 Денешен инстаграмџија на кој ќе му посветиме внимание е младиот Дино односно janakievd. Од портретна до улична фотографија, неговиот стил варира од динамична до сталожена фотографија. Тој за себе вели дека фотографијата е медиум кој му овозможува да ги искаже своите идеи, чувства и креативност. Во продолжение прочитајте го интервјуто и дознајте нешто повеќе за него.

#инстаграмџии #instagraphytk #rebornphoto

A photo posted by Janakiev Dino (@janakievd) on

@instagraphy.net_